Poznaj funkcje i zastosowanie pielników
Dodano: 2021-07-12Prace agro nie są łatwe. To ciężki kawałek chleba, nie tylko ze względu na fizyczny charakter pracy, ale również z powodu presji czasu, pod którą należy wykonać niemal każdy rodzaj prac. Sytuacja jest tym trudniejsza, im większy jest areał do „obrobienia”. Sytuację pomagają opanować różnego rodzaju specjalistyczne maszyny rolnicze. Jednym z nich są pielniki. Zobaczmy zatem, jakimi wyróżniają się funkcjami i gdzie mają zastosowanie?
Jakie są podstawowe funkcje pielników?
W przypadku wielu upraw o wielkości i jakości zbioru decydować będzie skuteczna walka z chwastami. Dzięki nowoczesnym pielnikom coraz częściej zmechanizowanym możliwe jest szybkie oczyszczenie uprawianego terenu z wszelkich zbędnych roślin. Opielacze sprawdzają się zarówno na polach, jak i małych ogródkach działkowych. Wszystko dzięki dostępności ich w różnych rozmiarach i kształtach. Poza usunięciem chwastów dbają o odpowiednie spulchnienie gleby. Dzięki nim możliwe jest znaczne ograniczenie chemii stosowanej w celu likwidacji chwastów. Na rynku istnieją modele, które poza zniszczeniem mechanicznym roślin zagrażających uprawie, dodatkowo zasilają glebę w nawóz. Dodatkowo są modele, które pozwalają na obredlanie rzędów sadzonej, czyli usypywanie kopczyków wokół dajmy na to ziemniaka. Dobrze dobrany rodzaj maszyny pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, wpływając na zwiększenie komfortu pracy.
Do czego można stosować pielniki?
Pielniki występują w dwóch rodzajach urządzeń: pielniki ciągnikowe oraz ręcznie. Pierniki ręczne z racji rozmiarów wykorzystywane są w małych gospodarstwach rolnych. Zakres ich pracy wynosi od kilku do kilkunastu cm. Do prac na większych areałach warto skorzystać z pielników wielozadaniowych. Które nie tylko poradzą sobie z roślinami ok. 80 cm, ale prowadzone są z prędkości ok. 8-10 km/h, a przy silnikach sprężynowych 3 km/h. To urządzenie jest niezastąpione do odchwaszczania, spulchniania międzyrzędzi, obredlania rzędów roślin, takich, jak: ziemniaki, pomidory, kukurydza, buraki, fasola, sałata, truskawki, słonecznik, tytoń, drzewka owocowe itp. Praktycznie mowa jest o wszystkich rodzajach upraw do wysokości uprawy do 60 cm, opcjonalnie 80 cm.