1. Home
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Aktualności
  6. /
  7. Jak prawidłowo mulczować trawnik?

Jak prawidłowo mulczować trawnik?

Na kompletną pielęgnację trawnika składa się wiele czynności, do których należą między innymi koszenie i nawożenie. Innym równie bardzo ważnym zabiegiem jest mulczowanie trawy. To ekologiczny sposób pielęgnacji, który polega na rozdrabnianiu pokosu przy użyciu kosiarki z funkcją mielenia.

Okres najintensywniejszego wzrostu trawy przypada na marzec i kwiecień. To pozimowy czas, który obfituje w szybki rozwój wszystkich roślin i wymaga koszenia trawy. Pozostałością tego procesu jest właśnie pokos – źródło fosforu, potasu i azotu. Można wykorzystać go ponownie, aby w naturalny sposób odżywić trawę. Wystarczy pokryć ją cienką warstwą odpadów zielonych, które stopniowo ulegną rozkładowi. W ten sposób stają się ekologicznym i cennym nawozem. Do innych korzyści mulczowania zalicza się również ograniczenie parowania wody, hamowanie rozwoju chwastów, a także zabezpieczenie gleby przed erozją.

Zasady właściwego mulczowania

Trawa przeznaczona do mulczowania powinna być sucha, aby pokos mógł zostać łatwo i równomiernie rozprowadzony. Warto ją również oczyścić z liści i gałęzi, żeby proces odżywiania był wydajny i efektywny. Ponadto nie jest wskazane, aby w tym okresie zieleń została poddawana nawożeniu, ponieważ pokos sam w sobie jest już nawozem. Nadmiar różnych sposobów odżywania może zahamować wzrost trawy, a także zmniejszyć jej odporność na rozwój chorób.

Aby uzyskać w pełni wartościowy pokos, zaleca się regularnie kosić trawnik. To zapobiega tworzeniu się kwiatostanów, które gnijąc przyczyniają się do wytworzenia na wierzchniej warstwie trawy szpetnego filcu. Uzyskany pokos powinien zostać równomiernie rozłożony na trawie. Już cienka warstwa wystarczy, aby odpowiednio zadbać o trawnik. Ważne jest także, aby kosiarka drobno cięła źdźbła trawy, ponieważ wtedy szybciej i łatwiej ulegają rozkładowi.

Czym mulczować trawnik?

Odpowiednią maszyną do mulczowania jest kosiarka Kubota, która posiada system specjalnych noży, a także funkcję mielenia. Najwłaściwsze są noże podwójne, które efektywnie rozdrabniają źdźbła trawy, a przy tym działają z wysoką częstotliwością. To dzięki tak dobrze zmielonej trawie, pokos efektywnie ją odżywia. Innowacją w dostępnych na rynku kosiarkach jest mulczowanie zmienne. To system ustalający, jaka ilość pokosu pozostanie na nieściętej trawie, a ile przeznaczy się do wyrzucenia.

JESTEŚMY NA TARGACH

W siedzibie naszej firmy

JESTEŚMY NA TARGACH

14-16.12.2019 spotkajmy się na targach w siedzibie naszej firmy!!