Jak bezpiecznie używać rozdrabniacza do gałęzi?
Dodano: 2021-07-10Nie wiesz, co zrobić z gałęziami i sztywnymi pędami bylin, które zostają w Twoim ogrodzie po zakończeniu robienia porządków? Problemem z utylizacją gałęzi roślin pozostałych po przycinaniu drzew i krzewów oraz grabieniu liści jest dobrze znany prawie wszystkim właścicielom ogrodów i działkowiczom. Można je oczywiście gromadzić w wyznaczonym do tego miejscu, ale bardzo szybko tworzy się z nich wysoki stos, który zaburza estetykę ogrodu. Na szczęście, zamiast wyrzucać, można je jeszcze wykorzystać i to z korzyścią dla ogrodowych roślin! Wystarczy zakupić rozdrabniacz do gałęzi i zacząć samodzielnie produkować odżywczy nawóz albo ściółkę do roślin!
Do czego służy rozdrabniacz do gałęzi?
Rozdrabniacz do gałęzi to urządzenie przeznaczone do rozdrabniania sztywnych pędów bylin i gałęzi, które pozostają w każdym ogrodzie po przeprowadzeniu prac porządkowych i pielęgnacyjnych. Do wyboru są urządzenia o różnej mocy i o różnym sposobie zasilania. Rozdrabniacze elektryczne są mniejsze i lżejsze, dzięki czemu można je bez problemu przenosić bądź przewozić. Rozdrabniacze spalinowe są większe i cięższe, ale za to dysponują większą mocą od swoich elektrycznych kuzynów. Stosując je, można szybko i sprawnie poszatkować nawet duże gałęzie i fragmenty konarów.
Jak bezpiecznie korzystać z rozdrabniacza do gałęzi?
Rozdrabniacze do gałęzi to urządzenia wyposażone w solidny mechanizm tnący. W podstawowych modelach jest to zazwyczaj system noży, które podczas pracy obracają się z dużą prędkością. Sposób pracy takich urządzeń przypomina pracę miksera kuchennego. Jeżeli chcesz bezpiecznie i wydajnie korzystać z rozdrabniacza, równocześnie zapewniając mu długą żywotność, powinieneś zawsze stosować się do kilku podstawowych zasad podnoszących zarówno wygodę pracy, jak i jej bezpieczeństwo.
- Rozdrabniacz służy do szatkowania wyłącznie materiałów roślinnych.
Nigdy nie wrzucaj do rozdrabniacza innych pozostałości, które przy okazji porządków znajdziesz w swoim ogrodzie! Pod żadnym pozorem nie można szatkować w nim: szkła, metalu, plastiku, żwiru, kamieni czy kości. Wrzucenie tego typu znalezisk do urządzenia może spowodować trwałe uszkodzenie jego noży i nadwyrężyć pracę silnika. - Zawsze stawiaj rozdrabniacz na równym podłożu.
Aby rozdrabniacz mógł efektywnie i wydajnie szatkować gałęzie, musi stać na równym i stabilnym podłożu. Nigdy nie stawiaj go na miękkiej ściółce czy wilgotnej trawie. Każda nierówność terenu będzie sprawiać, że rozdrabniacz będzie działał nierównomiernie. - Załóż na siebie ubranie ochronne.
Przed przystąpieniem do pracy załóż na siebie ubranie ochronne. Powinno być ono na tyle luźne, aby nie krępować Twoich ruchów, ale jednocześnie szczelne. Dzięki niemu nie będziesz narażony na bolesne uderzenia lub skaleczenia spowodowane przez niewielkie części gałęzi podrywane i rzucane przez wirnik w Twoim kierunku. - Rób przerwy w pracy.
Jeżeli szatkujesz dużo materiału drzewnego, to Twoje urządzenie wykonuje ciągłą pracę z maksymalnym obciążeniem. Aby rozdrabniacz mógł pracować bezawaryjnie, powinieneś robić przerwy w jego pracy. Producenci zalecają, aby urządzenia pracowały około 4 minut, a następnie na kolejnych 5 minut były wyłączane. W ten sposób nie przegrzeją się i nie będą narażone na uszkodzenia powstające na skutek zbyt intensywnej eksploatacji.