1. Home
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Aktualności
  6. /
  7. Eksploatacja kosiarki – na...

Eksploatacja kosiarki – na co zwrócić uwagę

Dobra kosiarka jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia na każdej posesji, szczególnie gospodarstwie rolnym. Warto jednak wiedzieć, jak o nią dbać, aby była sprawna przez długie lata. Kosiarki każdego roku są eksploatowane przez 5 – 6 miesięcy. Okres ten przypada na późną wiosnę, lato oraz wczesną jesień. Nieprawidłowy sposób używania kosiarki sprawia, że urządzenie częściej się psuje, spala większe ilości paliwa i emituje szkodliwe dla środowiska spaliny.

Jedną z najczęstszych przyczyn usterek kosiarki jest zaschnięty, przylegający do ostrzy i obudowy pokos. Ten z czasem tworzy trudną do usunięcia skorupę. Z tego powodu po każdym koszeniu warto opłukać noże i wytrzeć kosiarkę szmatką lub miękką szczotką. Na szczególną uwagę zasługuje również sinik kosiarki. Ważne jest, aby raz na sezon zmienić w nim olej, a także regularnie kontrolować jego poziom. Jeśli kosiarka jest napędzana silnikiem spalinowym, trzeba pamiętać, że benzyna po około 2 miesiącach traci swoje właściwości.

W eksploatacji bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta. Dotyczy to koszonego terenu, regularnych przeglądów technicznych oraz napraw. Konieczne są również zasady bezpieczeństwa, czyli na przykład ochrona uszu specjalnymi słuchawkami. Nie można zapominać, wyrzut kosiarki może wystrzelić bardzo twarde, niebezpieczne przedmioty.

Czym kierować się podczas wyboru kosiarki?

Kosiarka powinna wyróżniać się wydajnością, wysoką jakością wykonania i niezawodnością. Dostępne w naszej firmie kosiarki pielęgnacyjne i inne spełniają wszystkie, wymienione kryteria. Tego typu maszyny różnią się przede wszystkim optymalną powierzchnią koszenia. Od niej zależy moc silnika oraz szerokość powierzchni ścinającej. Podczas wyboru sprzętu trzeba również pamiętać o rodzaju nawierzchni. Inne kosiarki są przystosowane do gęstych trawników, a inne do terenów bardziej piaszczystych.

Duże znaczenie ma również moc i typ silnika. Najbardziej popularne są motory jedno – i dwucylindrowe. Istotne kryterium wyboru kosiarki stanowi rodzaj systemu koszącego. Uważa się, że im więcej noży obracających się w różnych kierunkach, tym lepiej. Dodatkowym aspektem jest typ zbierania skoszonej trawy i osprzęt do kosiarki.

JESTEŚMY NA TARGACH

W siedzibie naszej firmy

JESTEŚMY NA TARGACH

14-16.12.2019 spotkajmy się na targach w siedzibie naszej firmy!!