Jak działa brona wirowa?
Dodano: 2021-05-03Rolnictwo jest niezwykle ważną gałęzią gospodarki. Wymaga ono coraz to nowszych rozwiązań, które przekładają się na ergonomię pracy, to znaczy są efektywne i ekonomiczne. Stąd takie firmy jak AGROTIM zajmują się sprzedażą jedynie najnowocześniejszych maszyn, które są skuteczne, a ich praca zapewnia najlepsze efekty. Pośród wielu urządzeń, które znacząco ułatwiają i przyspieszają realizację zadań, wyróżnić należy agregaty uprawowo-siewne.
Stają się one coraz popularniejsze, ponieważ ze współpracy różnych elementów uzyskiwane są bardzo wyraźne efekty. Pośród wielu wałów uprawowych na szczególne wyróżnienie zasługuje brona wirnikowa, znana również brona wirowa. Brony należą do narzędzi, których podstawową funkcją jest bronowanie, czyli rozdrabnianie ziemi zaraz po orce lub zasiewie. Wówczas cała praca ma pokryć materiał siewny rozdrobnioną glebą. Dodatkowo bronowanie należy do metod zwalczających chwasty, ponieważ ich praca służy także usuwaniu rozłogów chwastów oraz kłączy. Wyróżnia się brony zębowe, a wśród nich drewniane, kolczaste, zygzakowe i sprężynowe. Stosowane są także talerzowe, składające się z wklęsłych tarcz. A także aktywne, a wśród nich wahadłowe oraz właśnie wirnikowe.
Działanie brony wirnikowej
Brona wirowa jest najpopularniejszym wałem wybieranym przez klientów. Istotą działania brony wirowej są zęby, które obracają się w osi poziomej, stanowiąc element roboczy. Ich rolą jest rozbijanie brył gleby oraz jej intensywne mieszanie. Tego rodzaju wał nadaje się do pracy bezpośredniej lub zaraz po pługu, doskonale sprawdza się na gleby średnie oraz ciężkie. Dla gleb lekkich się go nie stosuje, ponieważ siła działania powoduje zbyt duże rozpylenie, a więc zmniejsza się efektywność jej pracy. Jej budowa jest różna, w zależności od rodzaju zapotrzebowania. Jednak ogólna zasada jest taka sama. Zespół wirników, najczęściej na 3 metrach szerokości jest ich 12, a na każdym są dwa zęby, osadzone są poprzecznie w stosunku do kierunku jazdy. Bezpośrednio rozdrabniają i kruszą glebę, i często są stosowane wraz z siewnikiem, składając się na agregat uprawowo-siewny. I chociaż jest to urządzenie bardzo mocne, jego największą wadą jest duże zapotrzebowanie na moc, która jednak jest dobrze wykorzystana. Dodatkowe wyposażenie w ruchome ramiona pozwala na optymalne i wydajne wykonanie zadań na terenie o różnym stopniu nierówności. Dodatkowe deflektory sprawiają, że pole jest równomiernie obrobione, i nie tworzą się kopce. Standardowo brona wirowa jest doposażona w hydropak, listwę zgarniającą oraz wał przegubowo-teleskopowy. Ich praca standardowo sięga głębokości dla gleb średnich od 4 do 6 cm, a dla ciężkich od 6 do 10 cm, choć znajdziemy na rynku doskonałe rozwiązania sięgające większych głębokości. Warto przed zakupem przejrzeć specyfikację maszyn i w razie potrzeby poradzić się specjalisty.