[flexy_breadcrumb]

Jak dbać o trawnik?

Trawnik jest jednym z głównych elementów, które wpływają na estetykę ogrodu. Utrzymanie zdrowej, zielonej trawy wymaga jednak szeregu zabiegów pielęgnacyjnych. Chcesz dowiedzieć się, jakie czynności trzeba wykonywać w celu zachowania jego atrakcyjnego wyglądu? Przeczytasz to w poniższym wpisie.

Koszenie trawy

Jest to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu murawa jest jednolita, a rośliny zostają pobudzone do wzrostu. Pierwsze koszenie należy wykonać wtedy, gdy trawa wyrośnie na około 8-10 cm. Trzeba wtedy ją skrócić maksymalnie o 1,5 cm. Drugie i trzecie koszenie wygląda podobnie. Dopiero przy kolejnych zaniżamy wysokość trawy do satysfakcjonującego nas rozmiaru. Im większy mamy trawnik, tym potrzebny będzie większy sprzęt. W przypadku boisk, pól golfowych, parków lub dużych ogrodów może być niezbędna kosiarka pielęgnacyjna. Trawa powinna być koszona regularnie od kwietnia do października. Częstotliwość koszenia zależna jest od miesiąca i tempa jej rośnięcia. Przy największym wzroście zaleca się koszenie minimum raz w tygodniu.

Podlewanie trawnika

Trawę najlepiej jest podlewać raz w tygodniu. Tylko w przypadku suszy potrzebne będzie nawilżanie gleby co 2-3 dni. Najlepszą porą na nawadnianie trawnika jest wczesny ranek lub wieczór po zachodzie słońca. Strumień powinien być odpowiednio rozproszony. Woda musi wnikać do głębokości około 15 cm. W przeciwnym wypadku zamiast trawy rozrośnie się mech i drobne chwasty. Z tego względu niewskazane jest pobieżne podlewanie. Równie nieskuteczne może być nawilżanie gleby w pełnym słońcu. Przy wysokiej temperaturze liście ulegają poparzeniu.

Jak nawozić trawę?

Nawożenie trawnika należy przeprowadzać 2-3 razy w roku. Najlepsza pora jest wtedy, gdy rośliny są już suche, lecz ziemia wciąż pozostaje wilgotna po deszczu lub podlaniu. Idealna pogoda to pochmurny dzień, ponieważ wtedy nawóz łatwiej dociera do korzeni. Wybór specyfiku zależny jest od pory roku. Nawóz używany wiosną powinien mieć dużą zawartość azotu, który zwiększa rozrost trawy. Jesienią trawie bardziej potrzebny jest fosfor wzmacniający ją na okres zimy. Nawóz musi być rozprowadzony równomiernie. W tym celu można go rozsiewać najpierw wzdłuż, a następnie w poprzek. Nieprawidłowe nawożenie poskutkuje tym, że pojawią się kępy trawy o wyższej wysokości i innym odcieniu od pozostałych miejsc.

Pozostałe czynności

W przypadku nagromadzenia obumarłych fragmentów roślin, które blokują dotarcie powietrza i wody do korzeni trawy, należy przeprowadzić wertykulację trawnika. Zabieg ten wykonuje się wczesną wiosną. Po wygrabieniu trawy darń jest nacinana wzdłuż i w poprzek. Estetykę trawnika psują także chwasty. Można je systematycznie usuwać wraz z korzeniami lub stosować na nie specyfiki chemiczne. Nie są one jednak obojętne dla środowiska, dlatego należy wybierać środki selektywne, które nie zaszkodzą trawie. Usuwanie chwastów z trawnika, który znajduje się w pobliżu pól, może jednak nie dawać długotrwałych efektów. Trawnikom bardzo często szkodzą krety. Najlepszym sposobem, by zniechęcić go do zadomowienia się, jest montaż siatki tuż przed zasianiem trawy. Jeśli jednak tego nie zrobiliśmy i pojawił się kret, należy sięgnąć po różnorodne specyfiki i pułapki.

JESTEŚMY NA TARGACH

W siedzibie naszej firmy

JESTEŚMY NA TARGACH

14-16.12.2019 spotkajmy się na targach w siedzibie naszej firmy!!